Bilgisayardan ses gelmiyor sorunu ve çözümü nedir?

Windows 10 bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmadıysanız ve ses sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü, bu sorun çözümümüzde Windows 10 ses gelmeme problemini ele alacağız. Buyrun, detaylara geçelim;

Bilgisayardan ses gelmiyor sorunu ve çözümü nedir?
Bilgisayardan ses gelmiyor sorunu ve çözümü nedir?

Windows 10 kurulu makineyi yeni aldığınızda veya format attığınızda muhtelif ses problemleri ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu problemler teknik veya sistemsel problemlerden kaynaklanabilir. Eğer, Windows’dan ses gelmeme sorununu çözemiyorsanız lütfen bir uzmana gösterin. Eğer, çözebileceğinizi düşünüyorsanız, işte bilgisayardan ses gelmeme sorunu çözümü…

Windows 10 Ses Gelmeme Problemi Çözümü

Windows 10 Ses gelmeme problemine geçmeden önce ses düzeyini ve AUX kablolarının takılı olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Çünkü, bazen problemler bu basit nedenlerden kaynaklanabiliyor.

  1. Bilgisayarın sesini kontrol edin.
  2. Ses sorun gidericisini açın
  3. Karşınıza gelen panelde ses gelişmelerini bulun
  4. Ses gelişmelerini devre dışı bırakın
  5. Haporlör seçeneğine gelin ve ayarlamaya başlayın
  6. Ses sürücülerini de güncellemeyi unutmayın

Windows 10 Ses Geleme Problemi Çözüm Alternatifleri

Sağ altta bulunan ses amblemine tıklayın ve sesin açık olduğuna emin olun. Bazen bilmediğiniz bir tuş ile sesi kapatabiliyorsunuz.

Ses Düzeyi Karıştırıcısını İnceleyin

Bir uygulamadan ses gelmemesi probleminin çözümü biraz farklıdır. Yine sağ alta inin ve ses ikonuna sağ tıklama yapın. Açılan panelde ‘’Ses Düzeyi Karıştırıcısını Aç’’ seçeneğine tıklayın.

Haparlör Bağlantınızı Denetleyin

Windows 10 ses gelmeme probleminden ziyade her cihazda görülebilir. AUX bağlantı kablonuzu doğru yere taktığınıza emin olun.

Ses Gidericisini Açın

Bazen problemin çözümü yine Windows’da oluyor. Sol altta yer alan Windows butonuna sağ tık yapın ve sisteme girin. Açılan bölümde ‘ses’ kısmı olacaktır. Burada ses düzeyi bölümünün altında bulunan ‘’sorun gider’’ düğmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza çeşitli talimatlar gelecektir. Kabul ederek devam edin.