Duyma Yetisini Üst Düzey Geliştiren İşitme Cihazı Geliyor!

Google’ın sahibi Alphabet şirketinin deneysel girişimlerinden biri olan X-Lab, insanların duyma yeteneğini arşa çıkaran bir teknoloji üzerinde çalışıyor. ”Wolverine” adı verilen bu proje, insanların çevredeki gürültü kaynaklarını filtreleyerek, tek bir noktaya odaklanmasına olanak sağlayacak.

Duyma Yetisini Üst Düzey Geliştiren İşitme Cihazı Geliyor!

Google’ın sahibi Alphabet şirketinin deneysel girişimlerinden biri olan X-Lab, insanların duyma yeteneğini arşa çıkaran bir teknoloji üzerinde çalışıyor. ”Wolverine” adı verilen bu proje, insanların çevredeki gürültü kaynaklarını filtreleyerek, tek bir noktaya odaklanmasına olanak sağlayacak.

X-Lab’ın üzerinde çalıştığı ”Wolverine” projesi, aslında ileri teknolojilere sahip bir işitme cihazı. Bu cihaz, içerisinde bulunan ses ayırma motoru sayesinde birçok alanda insanlığa ciddi kolaylıklar sağlayacak. Kalabalık bir ortamda olduğunuzu ve herkesin konuştuğunu düşünün. Ancak siz sadece bir kişiye odaklanıp, o kişiyi dinlemek istiyorsunuz. Bu cihaz sayesinde diğer sesler izole edilecek, sadece odaklanmak istediğiniz kişinin sesini duyacaksınız.

çok sayıda mikrofon ve sensör nedeniyle boyut konusunda sıkıntılar yaşayan şirket, projenin yeni sürümleriyle birlikte cihazı küçültmeyi başardı.

”Wolverine” projesi başarı ile tamamlanırsa, duyma yetisini önemli ölçüde arttıran işitme cihazlarını kullanmaya başlayabiliriz.