Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı ? Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Ölçülür ?

“İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Fazla ısınan ekran kartı için neler yapılır? Ekran kartı sıcaklığı nasıl kontrol edilir?” gibi soruların cevabı bilmek önemlidir.

Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı ? Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Ölçülür ?

Kripto paraların tırmanışa geçmesiyle ekran kartları daha da önemli hale geldi. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinde piyasaya sürülen RTX 3060 Ti ve RTX 3070 gibi üst düzey özelliklere sahip ekran kartları piyasayı oldukça hareketlendirdi. Üstün teknolojiye rağmen ekran kartları, hala ısınma sorunu yaşıyor! Bakımları yapılsa da ekran kartları, ciddi sıcaklıklara ulaşır. Dolayısıyla “İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı? Fazla ısınan ekran kartı için neler yapılır? Ekran kartı sıcaklığı nasıl kontrol edilir?” gibi soruların cevabı bilmek önemlidir.

Yüksek grafikli oyunlar oynamanıza ve ‘video render’ı gibi işlemler yapmanıza imkan sağlayan ekran kartları, sürekli bakım ve kontrol gerektiren hassas donanımlardır.

Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Ölçülür ?

Ekran kartı sıcaklığı Windows 10 2004 güncellemesi ile birlikte Windows’ta üçüncü parti uygulamalar olmadan artık ölçülebiliyor. Görev yöneticisine girdikten sora “Performans” sekmesine gidin ve GPU sıcaklığı yazan bölümde ekran kartı ısısını bakın. Ekran kartı sıcaklığı gözükmüyor ise ya da GPU sekmesi yoksa ekran kartı yazılımını güncelleyin. Gözüken değerin ideal ekran kartı sıcaklığı olup olmadığını kontrol edin.

İdeal ve maksimum grafik kartı sıcaklığı nedir?

Grafik kartı, üst düzey bilgisayar oyunlarından ve çeşitli yazılımlardan daha yüksek performans elde etmenizi sağlayan bir bilgisayar donanımıdır. Aslında grafik kartının ısınması normaldir, bu da grafik kartının çok verimli çalıştığını gösterir. Önemli olan yük ile ideal grafik kartı sıcaklığı arasında bir denge olup olmadığıdır. Sistem yük altında olmadığında, grafik kartı genellikle 30-50 dereceye kadar ısınır. Bilgisayar oyunlarını veya yüksek sistem gereksinimleri olan uygulamaları açarken bu sayıları 80 dereceye çıkarmak normaldir.

Yapmanız Gerekenler

- Yazılım Güncelleştirme

- Fan Temizliği

- Termal Macun

Ve fan kalitesi bu durumda çok önemli bir etkendir.