Elon Musk'tan Yanlış Tweet

Elon Musk'tan Yanlış Signal!

Elon Musk'tan Yanlış TweetWhatsapp’ın gizlilik politikasını değiştirmesinin ardından Elon Musk’ın mesajlaşma uygulaması Signal’i teşvik eden tweeti yanlış şirketin hisselerini uçurdu. Whatsapp’ın gizlilik politikasındaki değişikliğin ardından Tesla ve Space X CEO’su Elon Musk mesajlaşma uygulaması Signal ile ilgili "Signal Kullanın" (Use Signal) şeklinde tweet atmıştı.

Musk’ın Signal kullanmaya teşvik eden paylaşımı sonrası "Signal Advances" adıyla pek fazla bilinmeyen bir şirketin hisse fiyatları yüzde 527 artış sağladı. Cuma günü de artış devam ederken hisselerin değeri 0,6 dolardan 8,30 dolara yükselerek yüzde bin 300 arttı.

Musk’ın Whatsapp’ın gizlilik politikasını değiştirmesinin ardından kullanılmasını önerdiği Signal; Signal Foundation ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilen, platformlar arası şifreli bir mesajlaşma hizmeti veriyor. Ekim ayında New Yorker'da yayınlanan bir makaleye göre ise, Signal tamamen bağışlarla çalışıyor ve bu sebeple borsalara kote değil.


Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Signal Advance'in hisse senetlerindeki benzeri görülmemiş artış sonrası, Signal mesajlaşma uygulaması, Signal Advance ile hiçbir ilgisi olmadığını belirten bir paylaşımda bulundu.

Signal ise Twitter hesabından, "İnsanların Signal’in rekor büyümesine yatırım yapmak istemesi anlaşılabilir, ancak bu biz değiliz" ifadelerine yer verirken "Biz bağımsız bir 501c3'iz ve tek yatırımımız sizin gizliliğinizdir" açıklamasında bulundu.

Daha önce de benzer şekilde, Twitter’ın borsaya kote olmasını bekleyen yatırımcılar Tweeter Home Entertainment Group adlı bir şirkete yatırım yapmış, şirketin hisseleri yüzde bin artmıştı.

Bloomberg'e konuşan Signal Advance şirketinin CEO'su Dr. Chris Hymel, insanlara özenli ve dikkatli yatırım yapmalarını tavsiye ettiklerini belirtti. Hymel ayrıca, Musk ya da Signal uygulamasıyla bir ilişkileri olmadığını dile getirdi.

Signal Advance şirketinin 2019'dan bu yana yıllık rapor yayımlamadığı, 2014-2016 döneminde gelir elde etmediği belirtildi. Yanlış hisse değerindeki bu artış, ABD'de ve birçok ülkede hisse senedi piyasalarında ortaya çıkan balonun bir göstergesi olarak da yorumlandı.

Musk, 194 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı konumunda.