Eski Telefonlar İçin Instagram Lite'a Yeni Özellikler

Instagram’ın sahibi olan Facebook tarafından, gelişmekte olan pazarlardaki kullanıcılar için tasarlanan ve sadeleştirilmiş bir versiyon olan Instagram Lite, yeniden piyasaya sürüldü. Odak noktası olarak akıllı telefonlardaki depolama kapasitesi, işleme gücü ve güvenilir verileri olmayan kullanıcıların belirlendiği uygulamanın boyut olarak sadece 2 MB’lık bir yer kaplıyor.

Eski Telefonlar İçin Instagram Lite'a Yeni Özellikler

Instagram’ın sahibi olan Facebook tarafından, gelişmekte olan pazarlardaki kullanıcılar için tasarlanan ve sadeleştirilmiş bir versiyon olan Instagram Lite, yeniden piyasaya sürüldü. Odak noktası olarak akıllı telefonlardaki depolama kapasitesi, işleme gücü ve güvenilir verileri olmayan kullanıcıların belirlendiği uygulamanın boyut olarak sadece 2 MB’lık bir yer kaplıyor.

Facebook Lite ve Messenger Lite’ı da geliştiren Tel Aviv ekibinin elinden çıkan Instagram Lite, genel olarak resim, video ve mesajlaşmaya odaklanarak düşük bir boyut kaplamayı hedefliyor. Uygulama Snapchat’ten getirilen Hikaye özelliğine sahip olsa da, IG Live ya da Alışveriş imkanlarına sahip değil. Uygulamayla ilgili konuşan mühendislik müdürü Gal Zellmayer, canlı filtrelerin ve düşük güçlü cihazlarda çalışmayan diğer AR efektlerinin yanı sıra animasyonların da düzenlemeden geçtiğini söyledi. Zellmayer ayrıca uygulamanın cihazlara olan yükünü hafifletmek için sunucu tarafında çok fazla sıkıştırma çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

Firmanın ürün yöneticisi olan Michelle Lourie de, yeni dijital kullanıcılara daha iyi uyacak bir dizi ek arayüz ayarlamasına gittiklerini belirtti. Lourie örnek olarak test ekibinin ‘X’ yerine çöp kutusu simgesi koymasını, buna ek olarak GIF’lerin ve çıkartmaların uygulamanın bir parçası olmaya devam ettiğinden bahsetti. Yönetici eğlenceyi kalıcı kılarken alandan tasarruf ettiklerini söylerken, uygulama yayınlanamadan çok önce talep edilen karanlık mod için de denemelerinin sürdüğünü aktardı.