Facebook Yapay Zeka Teknolojisinde Yeni Adımlar

Facebook, yapay zeka teknolojisi için önemli bir eşiği aşmaya çalışıyor. Yapay zeka ya da AI dediğimiz teknolojiler, yazılımcıların algoritmaları sayesinde, yeni şeyler öğrenebiliyor. Kısacası bu sistemlerin gelişimi yine arkasında çalışan ekibe bağlı. Facebook ise kendi kendine öğrenen yapay zeka geliştirmeyi başardı. Firma böylece insana olan bağımlılığını azaltmanın peşinde.

Facebook Yapay Zeka Teknolojisinde Yeni Adımlar

Facebook, yapay zeka teknolojisi için önemli bir eşiği aşmaya çalışıyor. Yapay zeka ya da AI dediğimiz teknolojiler, yazılımcıların algoritmaları sayesinde, yeni şeyler öğrenebiliyor. Kısacası bu sistemlerin gelişimi yine arkasında çalışan ekibe bağlı. Facebook ise kendi kendine öğrenen yapay zeka geliştirmeyi başardı. Firma böylece insana olan bağımlılığını azaltmanın peşinde.

Facebook, yeni geliştirdiği yapay zeka algoritmasında insanlar tarafından etiketler aracılığıyla yapılan öğrenmenin ötesine geçmeyi başardı. Sosyal medya devi, yapay zeka algoritmasına kendi kendine öğrenme yetisi kazandırmaya çalışıyor.

Buna göre, Seer (Self-supERvised) algoritması için Instagram’dan alınan bir milyardan fazla gönderi kullanıldı. Kullanılan yapay zeka teknolojisi, bu görüntülerden hangilerinin birbirine benzediğine kendisi karar verdi.

Yapay zeka algoritmasının en ilginç özelliği ise başka bir algoritmanın varlığını çözebilmesi. Seer’e bu sefer kedi etiketi kullanılan az sayıda resim gösterildi. Algoritma, hatalı olan etiketlemeleri fark etti ve arkasında başka bir algoritma olduğunu tamamlayabildi.