Google Güvenlik Açıkları İçin Yaptığı Güncellemeyi Yayınladı

Google, Chrome 88'in en son sürümüyle birlikte gelen güvenlik açığını gidermek için yeni bir güncelleme yayınladı.

Google Güvenlik Açıkları İçin Yaptığı Güncellemeyi Yayınladı

Google, Chrome 88'in en son sürümüyle birlikte gelen güvenlik açığını gidermek için yeni bir güncelleme yayınladı. Ek olarak, eklenti Chrome Web Mağazası'ndan kaldırılmıştır. Tüm düzenimiz İnternette olmasına rağmen, web tarayıcıları kesinlikle uzun süredir kötü niyetli bilgisayar korsanlarının hedefi olmuştur. Günümüzde en yaygın kullanılan İnternet tarayıcısı olan Google Chrome'un sahibi olan Google, bu nedenle tarayıcısının bakımından ve dolayısıyla her zaman kullanıcıların güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Ancak Google tarafından yayınlanan Chrome 88 sürümü son zamanlarda bazı güvenlik açıkları da getirdi. Sıfır günlük bir saldırının ardından, Chrome'un yeni sürümü dün yeni bir sürüme yükseltildi. Şirket, bu güvenlik açığıyla ilgili ayrıntıları açıklamadı.

Google'ın dün paylaştığı bir blog yazısında, Chrome İnternet tarayıcısının 88.0.4324.150 sürümüne yükseltileceği duyurulmuştu. Windows işletim sistemi kullanıcıları için yayınlanan güncellemenin ilerleyen zamanlarda Linux ve Mac kullanıcıları için de yayınlanacağı belirtiliyor. Google, aynı makalede CVE-2021-21148 güvenlik açığının varlığından haberdar olduklarını belirtti. Bu güvenlik açığı, şirketin bir güncelleme yayınlamasına neden olan bir güvenlik açığıdır. Şirket, kullanıcılarının çoğunun yükseltmeden önce güvenlik açığıyla ilgili ayrıntılı bilgileri paylaşmayacağını duyurdu.

Yeni güncellemeye ek olarak Google, Chrome Web Mağazası'ndan "The Great Suspender" adlı bir uzantıyı da kaldırdı. Ayrıca uzantı, uzantıyı indiren kullanıcının bilgisayarından da silinmiştir. Uzantının kullanıcıdan kaldırılmasının ve mağazadan kaldırılmasının nedeni, kötü amaçlı yazılım keşfedilmesiydi. Uzantı, Microsoft Edge'in ek depolama alanından kaldırıldı.