Google Tarafından Güvenlik Açıklarını Keşfeden Hacker ve Araştırmacılara 6,7 ​​Milyon Dolar Ödendi

Bildiğiniz gibi Google, Android hizmetleri, Chrome tarayıcı ve Google Pay gibi hizmetlerde güvenlik açıkları ve hataları keşfeden kişileri ödüllendiriyor ve bunlara çözüm sağlıyor.

Google Tarafından Güvenlik Açıklarını Keşfeden Hacker ve Araştırmacılara 6,7 ​​Milyon Dolar Ödendi

Bildiğiniz gibi Google, Android hizmetleri, Chrome tarayıcı ve Google Pay gibi hizmetlerde güvenlik açıkları ve hataları keşfeden kişileri ödüllendiriyor ve bunlara çözüm sağlıyor. Şirket bunun için 2020 yılında 6,7 ​​milyon ABD doları ödedi. Google ayrıca, 2010'da başlatılan hata ödül programı aracılığıyla tüketicileri iyileştirilmiş hizmetin bir parçası haline getirdi. Bu program sayesinde Google uygulamalarında güvenlik açıkları ve hataları bulan kişiler buna karşılık gelen ödülleri alacaklar.Ödüller, buldukları hatalara ve sağladıkları çözümlere göre değişiklik gösterecektir. Aslında neredeyse tüm teknoloji şirketlerinin benzer uygulamalar görmesi muhtemeldir. Örneğin, "Apple'ı para kaybetmek için bulan gençlere ödül" gibi haberlerde sık sık Apple'ın adını görüyoruz. Ancak Google ile en büyük farklardan biri, program kapsamında bu insanlara yıllar içinde ne kadar para ödendiğini belirtmesidir.

Google, 2020 yılına kadar 62 farklı ülkeden yaklaşık 662 kişiye toplam 6,7 milyon ABD doları ödediğini bildirdi. En pahalı ve hataya en açık yer Chrome'dur. Google, 2020'de Chrome güvenlik açıklarını keşfeden kişilere toplam 2,1 milyon dolar ödedi. Aynı zamanda, Google 1,74 milyon dolar ödedi ve ikincisi Android hatası için çok para ödemek zorunda kaldı. Google Pay için toplam 270.000 $ ödendi. Şirketin geçen yıl yaptığı açıklamaya göre Google, programın başlamasından bu yana toplam 21 milyon dolar ödedi.