Google'dan Oyun Geliştirme Stüdyolarını Kapatma Kararı

Google'ın oyun geliştirme çalışması kısa sürdü.

Google'dan Oyun Geliştirme Stüdyolarını Kapatma Kararı

Google'ın oyun geliştirme çalışması kısa sürdü. Teknoloji şirketi, oyun geliştirme stüdyosunu kapatacağını ve üçüncü taraf geliştiricileri Google Stadia için oyun geliştirmeye teşvik etmek için tüm kaynakları kullanacağını duyurdu.

Google, Los Angeles ve Montreal'deki stüdyoları kapatıyor Son iki yılda kendi oyunlarını yapmaya başlayan Google, Los Angeles ve Montreal oyun stüdyolarının kapılarını kapattı. Google kararını blogunda duyurdu ve bu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

Sıfırdan sınıfının en iyisi oyunları oluşturmak uzun yıllar alıyor ve önemli bir yatırım gerektiriyor aynı zamanda maliyet katlanarak artıyor. Stadia’nın kendini kanıtlamış teknolojisine odaklanmanın yanı sıra iş ortaklıklarımızı derinleştirmeye odaklandığımızdan, dahili geliştirme ekibimiz SG&E’den özel içeriği, yakın vadeli planlanan oyunların ötesine getirmek için daha fazla yatırım yapmamaya karar verdik.”

Google, oyun geliştirme stüdyosunu kapattığında akla gelen ilk soru şu anda tanıtımı yapılan Google Stadia oldu. Teknoloji devinin bu konudaki değerlendirmesi şu şekildedir:

“Oyunların herhangi bir ekrana akışının sağlanması bu sektörün geleceğidir ve iş ortaklarımız ve oyun topluluğu için en iyi bulut oyun deneyimini sağlamak için Stadia’ya ve onun temelindeki platforma yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu, başından beri Stadia’nın vizyonudur.”

Ek olarak oyun geliştirme stüdyolarının kapanması, elbette Google’ın Stadia için vaat ettiği birinci taraf oyunların asla gelmeyeceği anlamına geliyor. Ancak şimdilik Stadia kullanıcıları ve Stadia Pro aboneleri için çok az değişiklik olacağını belirtelim. Ayrıca, Google’ın bu kararının Stadia’yı etkileyip etkilemeyeceği ise önümüzdeki süreçte netleşeceğe benziyor.