İnsan Vücuduna Girince Kemiğe Dönüşen Jel Benzeri Biyo-Mürekkep Geliştirildi

New South Wales Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, insan vücuduna girdiğinde kemiğe dönüşen ve canlı hücreler içeren bir biyo-mürekkep geliştirdi.

İnsan Vücuduna Girince Kemiğe Dönüşen Jel Benzeri Biyo-Mürekkep Geliştirildi

New South Wales Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, insan vücuduna girdiğinde kemiğe dönüşen ve canlı hücreler içeren bir biyo-mürekkep geliştirdi. Yeni mürekkep, insan dış kemiklerine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ile yavaş yavaş yeni bir sağlık çağına girdik. Bu yeni dönemde vücuttaki organ ve dokuları yenileyerek daha sağlıklı bir yaşama sahip olacağız. Üç boyutlu baskı teknolojisi en büyük yardımlarımızdan biri olacak. Bugüne kadar 3D baskı teknolojisinin çeşitli organlar yapmak için kullanılabileceğini gördük. Bununla birlikte, yeni bir çalışma ile, daha önce imkansız olan bazı çalışmalar tamamlandı ve canlı hücreleri kemik üretmek için kullanmanın bir yolunu açtı. New South Wales Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, "Hücre Süspansiyonunda Seramik Çok Yönlü Baskı (COBICS)" adlı yeni bir biyo-mürekkep ürettiler.

Bundan önce bilim adamları zahmetsizce yapay kemikler yaptılar. Ancak doktor daha sonra sentetik kemiklerle eşleşeceğini umarak bu kemiklere canlı hücreler ekledi. Yeni yöntem bu sorunu ortadan kaldırmayı başardı. COBICS adı verilen biyo-mürekkep, kalsiyum fosfat içerir ve oda sıcaklığında jel kıvamına sahiptir. Mürekkep sıvıya maruz kaldığında sertleşerek gözenekli bir yapı oluşturur. Yani doğal kemiklere benzer bir forma sahiptir. Üstelik mürekkep yeni kemiğe ihtiyacı olan hastaya direkt olarak aktarılır. Bu hücreler, mürekkep sertleştikçe oluşan kemiklerle bütünleşir. Dolayısıyla uyum arama sorunu ortadan kalkar.

Paylaşılan basın açıklamasında, COBICS'in geliştiricilerinden Iman Roohani, bu yeni biyo-mürekkebin insan vücudu dışındaki kemik üretimini ortadan kaldırma ve toksik olmayan bir ortamda biyolojik bir ortama dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu açıkladı. tavır. Bununla birlikte, mürekkebin yalnızca vücut sıvılarıyla temas ettiğinde etkinleştirildiğini de sözlerine ekledi.