Jeff Bezos İstifa Ediyor Yerine Gelicek İsim de Belli Oldu

Jeff Bezos, kendisini dünyanın en zengin insanları listesinde zirveye taşıyan şirketinin yönetiminden ayrılıyor.

Jeff Bezos İstifa Ediyor  Yerine Gelicek İsim de Belli Oldu

E-ticaret devi Amazon'un kurucusu ve şu anki CEO'su Jeff Bezos, şirketin yönetiminden ayrılmak üzere ve onu dünyanın en zengin insanlarından biri yapıyor. Amazon’un yeni CEO'su Bezos değil Andy Jassy olacak. Amazon'un resmi açıklamasına göre şirketin kurucu CEO'su Jeff Bezos (Jeff Bezos) istifa edecek. Andy Jassy, ​​Bezos ile değiştirilecek. Birisinin neden 2021 yazında vardiya değiştireceğini açıkladığı belli değil. Ancak yeni Amazon CEO'su Andy Jassy (Andy Jassy) daha önce şirketin bulut bilgi işlem birimi AWS'yi yönetiyordu.

Amazon'u 1994 yılında kitap satış sitesi olarak kuran Bezos (Bezos), 27 yıldır dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor. Kişisel başarının arkasında, Amazon'un ürün portföyüne neredeyse tüm ürünleri ekleyen bir platforma dönüşmesi var ve bunun e-ticaretin temelini atan bir şirket olduğu ortaya çıkıyor. E-ticaretin yanı sıra Amazon.com'un öne çıktığı bir diğer alan da bulut bilişim sistemleri olarak kayıtlara geçiyor. NBC News'e göre, ciro açıklandıktan sonra Amazon'un hisse senedi fiyatı herhangi bir olumsuz değişikliğe uğramadı. Eski Microsoft CEO'su Bill Gates gibi Bezos'un da şirketin yönetim kurulunda aktif bir rol oynadığı söyleniyor.

Andy Jassy kimdir? Amazon'un yeni CEO'su Jeff Bezos'un yerini alıcak.

1997'de, Amazon'un kurulmasından üç yıl sonra Andy Jassy, ​​bulut bilişim sistemi Amazon Web Services'i 2003'te kurdu. AWS adlı bu kuruluş, Amazon'un en kapsamlı yan kuruluşlarından biri haline geldi. Bugün AWS, dünyadaki en yaygın bulut bilişim platformu ve uygulama programı arabirim sağlayıcılarından biridir. Global Netflix, Adobe; Arcelik, Türkiye'de Peak Games gibi Yemeksepeti ve diğer şirketler; AWS müşterisidir. Andy Jassy, ​​2016 yılında Kıdemli Başkan Yardımcılığından AWS'nin CEO'suna terfi etti ve 2021 yazında ast Amazon'u yönetmeye başlayacak.