Spacex, Starlink Kullanıcı Mecvudunu Açıkladı

SpaceX, dünya çapında uydu üzerinden hızlı İnternet hizmeti sunan Starlink kullanıcı sayısının 10.000'i aştığını duyurdu.

Spacex, Starlink Kullanıcı Mecvudunu Açıkladı

SpaceX, dünya çapında uydu üzerinden hızlı İnternet hizmeti sunan Starlink kullanıcı sayısının 10.000'i aştığını duyurdu. Şirket, Federal İletişim Komisyonu'na başvurdu ve gelecekte Amerika Birleşik Devletleri'nde (özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde) daha güçlü hizmetler sunacak. Uzaydan dünyanın her yerine hızlı internet hizmeti vermeyi hedefleyen SpaceX Starlink uydularının kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. Şirket geçen yıl Ekim ayında beta testine başladı ve kullanıcılardan 499 $ Starlin kiti kurulum ücreti ve 99 $ aylık abonelik ücreti aldı. SpaceX son açıklamasında, Starlink uydu İnternet hizmetinin şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve yurtdışında 10.000'den fazla kullanıcısı olduğunu ve Beta sürüm planının hızla gelişmeye devam ettiğini duyurdu.

Federal İletişim Komisyonu'na veri sağlayan SpaceX, Starlink'in performansının deneysel ve teorik olmadığını ve herkese açık Beta programının bir parçası olarak her şeyin hızla geliştiğini söyledi. Sadece Kuzey Amerika, İngiltere ve Kanada'daki bazı kullanıcılar tarafından sağlanan bu hizmete göre, son verilere göre hızı saniyede 100 Mbps'ye ulaşıyor. SpaceX, kırsal alanlara geniş bant hizmetleri sağlamak için Federal İletişim Kurulu'nun Kırsal Dijital Fırsatlar Fonundan bir teklif aldı. Şirket, bir sonraki hedefinin Alabama, Connecticut, New Hampshire, New York, Tennessee, Virginia ve Batı Virginia'daki kullanıcılar için aynı komiteden "Nitelikli Telekom Operatörü" unvanını almak olduğunu belirtti ve hizmet sağladı.

SpaceX, beta sürümünde sadece 3 ay hizmet vermiş ve kısa sürede tüm dünyadan geniş ilgi görmüştür. 1 Şubat (Perşembe) itibarıyla şirket, Starlink'e yaklaşık 60 uydu fırlattı ve şu anda 1.000'den fazla uyduya sahip. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri'nde 700.000'den fazla kişinin Starlink ile ilgilendiğini ve bu nedenle "uygun telekom operatörü" unvanının verilmesi gerektiğini söyledi.