Steam Kumandası Valveye 4 Milyon Dolar Zarar Ettirdi

Valve, tasarladığı oyun denetleyicisi için 4 milyon dolar tazminat ödemelidir.

Steam Kumandası Valveye 4 Milyon Dolar Zarar Ettirdi

Valve, tasarladığı oyun denetleyicisi için 4 milyon dolar tazminat ödemelidir. Corsair tarafından açılan davaya göre Valve, 2019 yılında Corsair tarafından satın alınan kontrolörü geliştirirken gönüllü olarak Ironburg buluş patentini kullandı. Dünyanın en büyük çevrimiçi oyun platformu Steam'in geliştiricisi Valve, 2013 yılında gelecek vaat eden bir kontrolör yayınladı. Uzaktan kumanda, PC oyuncularının klavye ve fare yerine konsol benzeri bir deneyime sahip olmasını sağlar. Ancak son yıllarda uzaktan kumandalar popüler hale gelmedi. Şirket 2019 yılında yaptığı hatayı fark ettikten sonra ürünü 5 dolar gibi komik bir fiyata sattığını düşündü ve uzaktan kumandadan zarar da olsa kurtuldu. 

Valve tarafından piyasaya sürülen kontrolör, Ironburg adlı bir buluş şirketi tarafından ciddiye alındı. Çünkü şirket, Valve'ın kontrollerinin aslında kendilerine ait olduğunu ve Valve'ın telif hakkını ihlal ettiğini savundu. Şirket, mahkemeye başvurmak yerine Valve ile görüştü, bu nedenle olayı Sweet ile ilişkilendiremedi. Ironburg Buluş Şirketi, 2019 yılında Corsair'in bir parçası oldu ve bu kez yasal çözümlere başvurdu. Washington'da başlayan mahkeme artık nihayet bitti. Mahkeme, Valve'a kayıpları tazmin etmesini emretti.

Mahkeme heyetine göre, Valve, kontrol cihazını ürettiğinde gerçekten de hak ihlalleri yaşadı. Hatta şirket, Iron Castle buluşunun sahip olduğu patentleri keyfi olarak kullandı. Ayrıca patentin gerçek sahibi ile herhangi bir anlaşmaya varmadı. Bu durum, Valve'ın 4 milyon dolar para cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı.

Corsair'in açıklamasında dava 1 Şubat 2021'de sona erdi. Şirket yetkilileri, Valve'ın 8.641.525 numaralı patentini ihlal ettiğini açıkladı. Korsan mahkemesi, jürinin patent ihlalini kasten ihlal ettiğini belirterek, tazminat miktarını yasal sınırın üç katına çıkaracağını duyurdu. Valften önce açıklama yapılmadı.