Yedek Parça Sorununa 3D Yazıcı Çözümü

Dünya genelinde 100 milyon kişiye bulaşan Covid-19’un insan sağlığından sonra en büyük olumsuz etkisi ekonomi alanında hissedildi. Küresel ekonomide trilyonlarca dolar zarar oluştu. 2020’nin başında iki ay gibi bir sürede tüm dünyayı saran hastalık nedeniyle başta en büyük ürün ve yedek parça üreticisi devi Çin olmak üzere, sanayiye yön veren dünya toplam üretiminin yüzde 70’ine yakınını gerçekleştiren Almanya, ABD, Japonya, Fransa ve İtalya’da fabrikalar durdu.

Yedek Parça Sorununa 3D Yazıcı Çözümü

Dünya genelinde 100 milyon kişiye bulaşan Covid-19’un insan sağlığından sonra en büyük olumsuz etkisi ekonomi alanında hissedildi. Küresel ekonomide trilyonlarca dolar zarar oluştu. 2020’nin başında iki ay gibi bir sürede tüm dünyayı saran hastalık nedeniyle başta en büyük ürün ve yedek parça üreticisi devi Çin olmak üzere, sanayiye yön veren dünya toplam üretiminin yüzde 70’ine yakınını gerçekleştiren Almanya, ABD, Japonya, Fransa ve İtalya’da fabrikalar durdu.

Ne orijinal ürün imalatı ne de yedek parça üretimi gerçekleştirilebildi. Türkiye’de de otomobil fabrikalarının dünya ile aynı anda kapanması nedeniyle, ülkede 2. el otomobil fiyatlarında yüzde 100’ü aşan zamlar yaşandı. Öte yandan yurt dışında üretilmiş otomobil yedek parçalarının fiyatlarında da yüzde 150’yi bulan fiyat artışları kaydedilirken, Türkiye’de satılan bir otomobil direksiyonunun fiyatı, Avrupa’daki bir otomobilin fiyatı ile eşitlendi.